ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓΙΑΣ ΦΥΛΑΞΕΩΣ
Τηλέφωνα: 25692350, 25692352
Τηλεομοιότυπο: 25692355
Ρωτήστε Μενού

1ος Παγκύπριος Διαγωνισμός «Τη γλώσσα μου έδωσαν ελληνική»

Ακολουθούν στο τέλος φωτογραφίες.

Το Σχολείο μας συμμετείχε στον 1ο Παγκύπριο Διαγωνισμό στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας με τίτλο «Τη γλώσσα μου έδωσαν ελληνική» που διοργάνωσε το Υ.Π.Α.Ν. Ο Διαγωνισμός είχε ως απώτερο σκοπό τη βελτίωση του επιπέδου ελληνομάθειας των μαθητών/τριών.

Σε πρώτη φάση ο Διαγωνισμός διεξήχθη ενδοσχολικά με ευθύνη της Φιλολόγου που διδάσκει Νέα Ελληνικά στο κάθε τμήμα. Μαθητές από κάθε τμήμα του σχολείου μας συναγωνίστηκαν με άλλους συμμαθητές τους του ίδιου έτους με αποτέλεσμα να προκύψει η ομάδα των τριών ατόμων (ένα από κάθε έτος) που σημείωσε τη μεγαλύτερη βαθμολογία.

Οι νικητές του σχολείου μας
Κορδαλή Ιωάννα Α'2
Σωφρονίου Γιώργος Β'2
Τιμοθέου Βασιλεία Γ'2
Υπεύθυνη Καθηγήτρια Διαγωνισμού : Ναυσικά Αριστείδου, Φιλόλογος

16 Μαρτίου 2024

Το Σχολείο μας φιλοξένησε τη δεύτερη φάση του Διαγωνισμού, τον Ημιτελικό Επαρχιακό Διαγωνισμό της Λεμεσού και η τριμελής ομάδα του Σχολείου μας συμμετείχε σ’ αυτόν μαζί με άλλα έξι Γυμνάσια της επαρχίας Λεμεσού.

Οι μαθητές μας εκπροσώπησαν επάξια το Σχολείο μας και τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για τον χρόνο που αφιέρωσαν και τον ζήλο που επέδειξαν.

Παρευρέθηκαν η Δρ. Πόλα Χατζηνεοφύτου, Α΄ Λειτουργός Εκπαίδευσης, ο Δρ. Σιμάκης Συμεού, Υπεύθυνος ΕΜΕ ΟΑΠ Νεοελληνικής Γλώσσας και οι Σύμβουλοι Νεοελληνικής Γλώσσας, Ευτυχία Γεωργίου και Μύρια Σταύρου.

Ρωτήστε