ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓΙΑΣ ΦΥΛΑΞΕΩΣ

Επιστολή ΣΕΑ προς γονείς παιδιών Α' τάξεων

Θέμα: Επιστολή ΣΕΑ προς γονείς παιδιών Α' τάξεων

Για λήψη της επιστολής σε μορφή PDF πατήστε ΕΔΩ

Αγαπητοί γονείς, κηδεμόνες και μαθητές του σχολείου μας,

Με μεγάλη χαρά επικοινωνούμε και φέτος μαζί σας θέλοντας να σας πληροφορήσουμε για τη λειτουργία της Ειδικότητας Συμβουλευτικής και Επαγγελματικής Αγωγής ( ΣΕΑ ) στο σχολείο μας. Το έργο αυτό θα επιτελείται από τη Σύμβουλο – Καθηγήτρια κα Φωτεινή Χριστοφόρου που θα είναι υπεύθυνη για τα τμήματα Α1, Α2, Α4, Α5, Β3, Β4, Β5, Β6, και Γ1, Γ3, Γ4, Γ6, Γ7 ενώ για τα τμήματα Α3, Β1, Β2, Γ2, και Γ5, υπεύθυνος καθηγητής Συμβουλευτικής και Επαγγελματικής Αγωγής θα είναι ο κ. Θεόδωρος Θεοδώρου.

Ο θεσμός της ΣΕΑ έχει εξαιρετική σημασία στην καθημερινή ζωή του σχολείου, επειδή βοηθά, στηρίζει, πληροφορεί και συμβουλεύει τους μαθητές για διάφορα θέματα. Τα θέματα αυτά μπορεί να είναι προσωπικά ή κοινωνικά, εκπαιδευτικά ή επαγγελματικά. Ο/Η Σύμβουλος Καθηγητής/τρια παρέχει βοήθεια στους μαθητές ώστε να αναπτύξουν τις ικανότητες για να αντιμετωπίζουν από μόνοι τους με επιτυχία τις διάφορες καταστάσεις ή προβλήματα που παρουσιάζονται στη ζωή τους.

Ωστόσο η ύπαρξη προβλημάτων στη ζωή κάποιου μαθητή, μέσα ή έξω από το σχολείο, μπορεί να αποτελέσει ανασταλτικό παράγοντα για την ευτυχία και επιτυχία του/της στη σχολική κοινωνία. Ο/Η Σύμβουλος Καθηγητής/τρια ενδιαφέρεται να γνωρίσει τα προβλήματα αυτά και να βοηθήσει τους μαθητές να τα χειριστούν. Για να μπορεί όμως να ανταποκριθεί αποτελεσματικά, χρειάζεται να έχει όλες τις σχετικές πληροφορίες που θα συνθέτουν μια πλήρη και αντικειμενική εικόνα για τον μαθητή. Έτσι, είναι απαραίτητη η στενή προσωπική επαφή και συνεργασία του/της Σύμβουλου Καθηγητή/τριας με τους γονείς/κηδεμόνες και μαθητές.

Οι αρχές κάτω από τις οποίες εργάζεται ο Σύμβουλος Καθηγητής είναι:
α) η ελεύθερη επιλογή του μαθητή και
β) η εχεμύθεια ( εκτός των περιπτώσεων που επιβάλλεται από το νόμο να σπάσει η εχεμύθεια). Η εχεμύθεια μπορεί να « σπάσει » σε κάποιες πολύ εξαιρετικές περιπτώσεις. Το απόρρητο αυτό αίρεται μόνο αν υπάρχουν βάσιμες ενδείξεις ότι:

• κινδυνεύει η ζωή του συμβουλευόμενου μαθητή, είτε κάποιου άλλου ανθρώπου
  • Ο συμβουλευόμενος είναι θύμα βίας ή εμπλέκεται κάπου που κινδυνεύει η σωματική, πνευματική και ψυχοσυναισθηματική ακεραιότητα του
  • Τίθεται θέμα παραβίασης του νόμου.

Για το λόγο αυτό, όταν προσέρχεστε στο γραφείο Συμβουλευτικής, μη διστάσετε να συζητήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα ή δυσκολία υπάρχει. Οι καθηγητές Συμβουλευτικής και Επαγγελματικής Αγωγής θα είναι πάντα έτοιμοι να δεχθούν κάθε μαθητή ή γονιό/κηδεμόνα και να συμβάλουν με διακριτικότητα και στοργή στην επίλυση των προβλημάτων που προκύπτουν, σεβόμενοι την ατομικότητα, την υπόληψη και την ελεύθερη βούληση του κάθε ατόμου.

Η κα Φωτεινή Χριστοφόρου θα βρίσκεται στο σχολείο μας καθημερινά, ενώ ο κ. Θεόδωρος Θεοδώρου κάθε Δευτέρα και Πέμπτη. Οι συναντήσεις με τους καθηγητές/τριες Συμβουλευτικής και Επαγγελματικής Αγωγής πραγματοποιούνται κατόπιν διευθέτησης ραντεβού. Για το σκοπό αυτό παρακαλούμε να επικοινωνείτε μαζί τους για τον καθορισμό της ώρας της επίσκεψης σας εκ των προτέρων, στα τηλέφωνα: 25 - 692354 και 25 - 692363.

Οι μαθητές μπορούν να επισκέπτονται το γραφείο ΣΕΑ στις ώρες λειτουργίας του σχολείου και μετά από συνεννόηση με το/η Σύμβουλό τους και τον/την διδάσκοντα/σα καθηγητή/τρια τους.

Ρωτήστε