ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓΙΑΣ ΦΥΛΑΞΕΩΣ

A WINDOW TO CULTURE
Πρόγραμμα eTwinning

19.04.2024 - 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο

Συμμετοχή στο 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο που διοργανώνει το Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών (Δίκτυο 394 σχολείων).

Θέμα: Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου.

Στο πλαίσιο του προγράμματος eΤwinning με θέμα «A window to culture» το Σχολείο μας συμμετείχε διαδικτυακά, παρουσιάζοντας τη λαϊκή τέχνη, την παράδοση της Κύπρου και τα επαγγέλματα που άνθισαν στον τόπο μας. Παρουσιάστηκε επίσης ένα ερωτηματολόγιο σχετικά με τα κυπριακά Χριστουγεννιάτικα έθιμα.

11.03.2024 - Διαδικτυακή συνάντηση

Στις 11 Μαρτίου 2024 οι συμμετέχοντες μαθητές στο Πρόγραμμα ETwinning A Window to Culture έλαβαν μέρος στην Διαδικτυακή συνάντηση με τους εταίρους του προγράμματος από το 1ο Γυμνάσιο Ηλιούπολης και το 5ο Γυμνάσιο Παλαιού Φαλήρου.

Στο πλαίσιο αυτής της συνάντησης, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωριστούν μεταξύ τους, να παρουσιάσουν το σχολείο και την πόλη στην οποία ζουν, καθώς επίσης να μοιραστούν και τον τρόπο που συνεργάστηκαν για την εκπόνηση των εργασιών του προγράμματος.

Ρωτήστε